Rectifiers Single Diodes MSC050SDA170B SIC Integrated Circuit Chip TO-247-3 Zero Recovery
ShenZhen Mingjiada Electronics Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Original Factory
Model Number : MSC050SDA170B
Certification : Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin : CN
MOQ : 10
Price : Contact for Sample
Payment Terms : T/T, L/C, Western Union
Delivery Time : 5-8 work days
Packaging Details : TO-247-3
Part Number : MSC050SDA170B
Technology : SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 1.8 V @ 50 A
Capacitance @ Vr, F : 4450pF @ 1V, 1MHz
Power dissipation(TC = 25 °C : 652 W
Maximum DC forward current(TC = 25 °C) : 136 A
Contact Now
Product Description Of MSC050SDA170B
MSC050SDA170B is Zero Recovery Silicon Carbide Schottky Diode, 1700V 136A Through Hole, Package is TO-247-3.
Specification Of MSC050SDA170B
Part Number MSC050SDA170B
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 1700 V
Capacitance @ Vr, F
4450pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
Supplier Device Package
TO-247-3
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C